...

PPCOM

Jak w pełni wykorzystać internet.

PPCOM Internet Katowice doradza

Nie ma znaczenia czy używasz internetu w Katowicach czy w innym miejscu na świecie. Problemy, takie jak zagracony router lub pełna pamięć podręczna w przeglądarce, mogą znacznie spowolnić Twój internet. Dowiedz się, jak samodzielnie rozwiązywać problemy. W czasach, gdy praca, rozrywka i komunikacja odbywają się za pośrednictwem internetu, szybkie i niezawodne połączenie to coś więcej niż tylko luksus – często jest niezbędne. Co więc robisz, gdy to połączenie nie zapewnia prędkości, za którą płacisz?

Pierwszym krokiem jest ustalenie, co faktycznie otrzymujesz. Jeśli wyniki speedtestu nie są zbliżone do tego, co obiecuje Twój dostawca internetu, oznaczać to może że Twoje połączenie Wi-Fi nie spełnia swojej roli w 100%. W takim wypadku możemy dokonać następujących czynności sprawdzających:

9 wskazówek, jak najlepiej wykorzystać połączenie internetowe.

1. Uruchom ponownie modem i router.

Jak powie każdy informatyk, wyłączenie go i ponowne włączenie to dobry pierwszy krok. W rzeczywistości niektórzy dostawcy usług internetowych zalecają ponowne uruchomienie routera co kilka miesięcy. Najlepszym sposobem na to jest odłączenie modemu i routera od źródła zasilania, odczekanie około 10 sekund, a następnie ponowne podłączenie. Podobnie jak w przypadku ponownego uruchamiania komputera, twardy reset umożliwia modemowi i routerowi tymczasowe naprawienie wszelkich problemów, które je spowalniają. Główny problem może wystąpić ponownie, ale w większości przypadków zostaje on rozwiązany w krótkim okresie.

2. Sprawdź, czy Twój dostawca ma limit danych.

Jeśli zauważysz, że Twoja domowa sieć Wi-Fi nagle działa znacznie wolniej niż zwykle, może to być spowodowane osiągnięciem miesięcznego limitu danych. Chociaż limity danych nie są tak powszechne jak kiedyś, niektórzy dostawcy internetu nadal ograniczają ilość danych, które możesz wykorzystać każdego miesiąca. Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest dotrzeć do tych limitów w przypadku większości gospodarstw domowych. Większość limitów danych ma wystarczająco dużo miejsca, aby przesyłać strumieniowo każdy odcinek ze wszystkich dziewięciu sezonów serialu ,,Biuro,, – około 99 godzin – więcej niż trzy razy. W przypadku niektórych planów kara za przekroczenie granicy to wysoka opłata. Dla innych Twoje połączenie internetowe zostanie po prostu spowolnione do indeksowania. Jeśli zauważysz nagły spadek prędkości, warto przyjrzeć się szczegółom swojego planu, aby sprawdzić, czy osiągnąłeś swój limit.

3. Pobierz aktualizacje oprogramowania układowego.

Jeśli router nie był ostatnio aktualizowany, może się zdarzyć, że sprzęt wymaga najnowszego oprogramowania do prawidłowego działania. Może się to wydawać bardziej skomplikowane, niż jest w rzeczywistości. Podobnie jak telefon automatycznie instaluje aktualizacje oprogramowania, modem i router również wymagają sporadycznej konserwacji. Na szczęście jest to dość prosty proces. W większości przypadków wystarczy podłączyć router do komputera za pomocą kabla Ethernet i przejść do witryny internetowej producenta, aby zainstalować aktualizacje.

4. Umieść router we właściwym miejscu.

Wiele zależy od wyboru najlepszej lokalizacji dla routera Wi-Fi. Umieszczenie routera w centralnej lokalizacji w domu wysyła sygnały we wszystkich kierunkach, więc nie marnujesz połączenia w rogu domu. Ogólnie rzecz biorąc, im wyżej możesz to ustawić, tym lepsze wyniki również uzyskasz. Będziesz także chciał się upewnić, że wokół modemu lub routera nie ma bałaganu. Jeśli coś blokuje router, może nie być w stanie przesyłać tak silnego sygnału, jak w przeszłości. Usuń bałagan, aby router miał wokół niego otwartą przestrzeń.

5. Sprawdź dokładnie, kto uzyskuje dostęp do Twojej sieci.

Zawsze istnieje możliwość, że sąsiad łączy się z twoją siecią. Jeśli podejrzewasz, że tak jest lub możesz monitorować dostęp do aplikacji i zobaczyć autoryzowane urządzenia, zmień hasło i przejrzyj wszystkie ustawienia zabezpieczeń. Możesz także utworzyć sieć zewnętrzną, aby upewnić się, że złośliwe oprogramowanie i wirusy z tego urządzenia nie będą przeskakiwać do Twojej sieci domowej.

6. Wyczyść historię przeglądania i pamięć podręczną.

Możesz nie pomyśleć, że historia przeglądania może spowolnić prędkość Internetu, ale wszystkie zgromadzone dane mogą być dużym obciążeniem dla połączenia. Jeśli nie robiłeś tego od jakiegoś czasu, wejdź i wyczyść historię przeglądania i pamięć podręczną na komputerach łączącą się z Wi-Fi. Często może to sprawić, że każde urządzenie będzie działać lepiej, nawet jeśli połączenie internetowe jest w rzeczywistości takie samo. Jeśli wolisz zautomatyzować ten rutynowy etap konserwacji, istnieje wiele wtyczek „czyszczenia pamięci podręcznej” dla przeglądarek. Wtyczki te automatycznie usuwają takie elementy, jak pliki cookie i historia.

7. Użyj programu do blokowania reklam.

Aby przyspieszyć przeglądanie, jednym z najskuteczniejszych kroków, jakie możesz podjąć, jest zainstalowanie programu blokującego reklamy. Okazuje się, że te ukierunkowane reklamy, które widzisz wszędzie, ładują się dłużej niż sama strona. Około 60% całkowitego czasu ładowania stron internetowych jest spowodowane przez skrypty. Wyświetlają one reklamy lub zbierają dane o użytkownikach, co wydłuża czas ładowania o około dwie trzecie sekundy. Używając wtyczki, która wyłącza tę funkcję, Twoja przeglądarka powinna szybciej przechodzić ze strony na stronę.

8. Odłącz urządzenia, których nie używasz.

Z biegiem lat wiele osób łączy swoje Wi-Fi ze wszystkim, od inteligentnych lodówek po urządzenia do przesyłania strumieniowego. Ale nawet gdy te urządzenia są wymieniane lub zapomniane, połączenie często pozostaje w tyle, zużywając cenną przepustowość. Aby od razu zacząć wszystko od zera, zalecamy zmianę hasła Wi-Fi. Będziesz musiał zalogować się na każdym urządzeniu od nowa, ale spowoduje to odcięcie wszystkich urządzeń, których już nie używasz. Niektóre nowsze routery są również wyposażone w aplikację sieci domowej, która pokazuje wszystko, co jest podłączone do Wi-Fi. Jeśli masz jeden z nich, możesz po prostu wejść do aplikacji i ręcznie odłączyć niechciane urządzenia.

9. Zmień dostawców.

Czasami zły internet to po prostu zły internet. Jeśli wypróbowałeś już wszystko, a Twój internet nadal jest boleśnie powolny, może być konieczna całkowita zmiana dostawcy. Niektórzy dostawcy wiążą Cię  umowami z opłatami za wcześniejsze rozwiązanie, ale w większości przypadków zmiana jest obecnie dość łatwa. Zanim anulujesz, zechcesz dowiedzieć się, jacy inni dostawcy są dostępni pod Twoim adresem i porównać ich plany z tym, z którego obecnie korzystasz.

Internet Katowice

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z PPCOM są tutaj, aby pomóc! Skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie internetowe, którego potrzebuje Twoja firma.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu:+48 507 606 943.

Zapraszamy także do naszego biura: ul. Ligocka 66 lok III; 40-569 Katowice

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.