...

PPCOM

Różnice między internetem kablowym a światłowodowym.

PPCOM Internet Katowice doradza

W PPCOM Internet Katowice rozumiemy, że w przypadku wszelkich nowych innowacji technologicznych zarówno firmy, jak i konsumenci mają wiele pytań. Jesteśmy tutaj, aby na nie odpowiedzieć.

Jedną z najnowszych technologii, która pojawiła się na rynku usług internetowych, jest internet światłowodowy. Czy jest tak dobry, jak wszyscy twierdzą? Co to właściwie jest? Jakie są wady i zalety internetu światłowodowego? Jak zestawia się z kablem?

Co to jest internet światłowodowy?

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod transmisji danych (takich jak kabel lub DSL), internet światłowodowy nie wykorzystuje metalowych przewodów i sygnałów elektrycznych do przesyłania danych z jednego miejsca do drugiego. Zamiast tego światłowód wykorzystuje określony typ światłowodu, który przesyła sygnały świetlne przenoszące dane.

Plusy i minusy internetu światłowodowego:

Plusy:

W debacie między internetem światłowodowym a kablami, światłowód ma wiele zalet. Dzięki tej technologii może on szybko przesyłać wiele danych z bardzo niewielkimi opóźnieniami, co czyni go najszybszym dostępnym internetem. Dane przepływają na duże odległości bez degradacji, tak jak w przypadku kabla, dzięki czemu informacje są szybko przenoszone i nienaruszone z jednego miejsca do drugiego. Co więcej, internet światłowodowy nie ma ograniczeń przepustowości, więc teoretycznie możesz używać tyle, ile potrzebujesz. Ponadto internet światłowodowy zapewnia skalowalność, stabilność i bezpieczeństwo, których potrzebują firma. Długość fal światłowodowych można włączać i wyłączać na żądanie. Dodatkową infrastrukturę światłowodową można umieścić w celu dostosowania do wzrostu, co oznacza, że rozwijająca się firma może łatwo dostosować i skalować swoje usługi w razie potrzeby.

Światłowód jest również bardziej niezawodny, ponieważ jest bardziej odporny na uszkodzenia elektromagnetyczne, korozyjne i związane z wyładowaniami atmosferycznymi. Wydaje się być to bardziej stabilna opcja. Co więcej, ta forma usługi internetowej jest również trudniejsza do zhakowania i nie emituje sygnałów tak jak internet kablowy. Naruszenia są łatwiejsze do zidentyfikowania, gdy tylko się pojawią, co oznacza, że Twoje dane są bezpieczniejsze dzięki internetowi światłowodowemu niż kablowi. Ponadto światłowód nie powoduje zagrożenia pożarowego związanego z tradycyjnym okablowaniem miedzianym, ponieważ nie zużywa on energii elektrycznej. Wreszcie internet tego typu przynosi korzyści kosztowe. Internet światłowodowy kosztuje zwykle tyle samo, co kabel, czasem trochę więcej, w zależności od tego, gdzie jesteś i czego potrzebujesz. Jednak w dłuższej perspektywie wydaje się być mniej kosztowny, ponieważ koszty ogólne są niższe niż w przypadku sieci miedzianych. Koszty usług dla konsumentów i przedsiębiorstw prawdopodobnie spadną wraz z rozwojem sieci.

Minusy:

Chociaż światłowód ma znaczące zalety, nie jest on idealnym zamiennikiem tradycyjnej technologii. Chociaż jest on cieńszy i lżejszy niż kabel miedziany, jest również bardziej delikatny, przez co jest bardziej podatny na uszkodzenia fizyczne spowodowane awariami konstrukcyjnymi, dziką przyrodą, promieniowaniem lub chemikaliami. Jest również wrażliwy na zginanie, więc manewrowanie i układanie okablowania światłowodowego jest wyzwaniem. Nici światłowodowe są również potencjalnie uszkadzane przez tak zwane „bezpieczniki światłowodowe”. Dzieje się tak, gdy w światłowodzie występuje niedoskonałość. Zbyt duża ilość światła napotyka na anomalię, co powoduje trwałe uszkodzenie włókna. Wadą światłowodu jest tak zwana jednokierunkowa propagacja światła.

W kategoriach laika oznacza to, że może przekazywać informacje tylko w jednym kierunku. Jeśli chcesz wysyłać i odbierać informacje, potrzebujesz dwóch równoległych włókien. Inną poważną wadą internetu światłowodowego w porównaniu z kablami są wysokie koszty krótkoterminowe. Wymaga wdrożenia zupełnie nowej infrastruktury, co jest bardzo kosztowne. Instalacja wymaga wyszkolonych specjalistów i specjalnego sprzętu. Naprawy są również bardzo kosztowne, jeśli światłowód jest uszkodzony. Dodatkowym problemem związanym ze światłowodem jest jego ograniczona dostępność. Ponieważ jest to stosunkowo nowa technologia, internet światłowodowy nie jest jeszcze tak szeroko dostępny jak kabel czy DSL.

Plusy i minusy internetu kablowego:

Ważne jest, aby dokładnie rozważyć opcję podczas debatowania nad internetem kablowym i światłowodowym. Światłowód może być bardzo intrygujący, ale obecnie może nie być najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy. Rozważając opcje, weź pod uwagę również zalety i wady internetu kablowego.

Plusy:

Podobnie jak światłowód, kabel jest dobrze znany ze swojej niezawodności. W większości przypadków, z wyjątkiem burz z wyładowaniami elektrycznymi i przerw w dostawie prądu, połączenie kablowe będzie zawsze dostępne w każdej chwili. Jeśli jesteś w miejscu, w którym nieczęsto występują przerwy w dostawie prądu, a światłowód jest nadal całkiem nowy, lepszym rozwiązaniem może być kabel. Kabel jest łatwo dostępny, ponieważ jest obecnie dostępny w znacznie większej liczbie lokalizacji niż światłowód.

W zależności od potrzeb i lokalizacji firmy kabel może być również tańszy. Tak więc, jeśli nie potrzebujesz wyższych prędkości z włókna światłowodowego, możesz nie uznać tego za bardzo opłacalny w tej chwili. Ponadto, dzięki lepszym standardom w całej branży ustanowionym stosunkowo niedawno dla kabli, technologia ta jest gotowa do wzrostu wydajności.

Minusy:

W przypadku połączenia kablowego prędkości zależą od stawek użytkowania przez inne osoby w Twojej okolicy, więc jeśli jesteś w regionie o dużej populacji komercyjnej, możesz zauważyć spowolnienia w godzinach szczytu. Opóźnienia mogą również występować częściej w przypadku kabla, poza tym, że jest ogólnie wolniejszy niż światłowód. Ponadto dostawcy usług kablowych zwykle mają limity danych, a jeśli przekroczysz te limity, napotkasz dodatkowe opłaty. Wreszcie kabel nie jest tak przyjazny dla środowiska jak światłowód, biorąc pod uwagę ilość przesyłanych danych w stosunku do ilości zużytej energii.

Wybór między internetem kablowym a światłowodowym:

Rozważając zalety i wady internetu światłowodowego w porównaniu z internetem kablowym, należy pamiętać, że wybór ten zależy od wielu czynników. Są to głównie dostępność, skala, budżet, szybkość i wymagania bezpieczeństwa oraz wielu innych. W PPCOM Internet Katowice pomożemy Tobie dokonać właściwej decyzji.

Internet Katowice

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z PPCOM są tutaj, aby pomóc! Skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie internetowe, którego potrzebuje Twoja firma.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu:+48 507 606 943.

Zapraszamy także do naszego biura: ul. Ligocka 66 lok III; 40-569 Katowice

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.